Strony internetowe – słownik pojęć to zbiór branżowego „slangu” który dla wielu osób może wydawać się dość infantylny i banalny, szczególnie dla osób interesujących się tematem stron internetowych od dawna. Jednak wiele osób decydujących się na zakup projektu strony internetowej może mieć nie lada problem z rozszyfrowaniem niektórych pojęć, które napotykają w ofertach agencji marketingowych. Właśnie do takich jednostek skierowany jest ten wpis, który mam nadzieję przybliży wszystkim czytelnikom tematykę związaną z witrynami internetowym.

Pojęcia bardziej techniczne.

Domena – Najprościej mówiąc jest to po prostu adres strony internetowej, którą użytkownik wpisuje w pasku wyszukiwania. Każda istniejąca już na świecie domena jest unikalna i niepowtarzalna, nie znajdziemy dwóch takich samych domen.

W skład całej domeny wchodzi jej nazwa i rozszerzenie. Dla lepszego zobrazowania przykładu: domena www.adriandworak.pl składa się z nazwy „adrian dworak” oraz z rozszerzenia „PL”.

Sprawdź jak wybrać odpowiednią domenę dla Twojej strony. Jak wybrać nazwę domeny na stronę Internetową?

Dostępność wybranej przez siebie domeny, jak i jej zakupu można dokonać na wielu stronach do tego przeznaczonych. Jedną z wielu tego typu witryn może być www.ovh.pl.

strony internetowe słownik pojęć budowa domeny

Hosting – Jest to usługa, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na serwerze, tak aby umieszczona strona była widoczna w Internecie. Serwer jest to natomiast przestrzeń na dysku, który działa nieprzerwanie w połączeniu z Internetem.

Certyfikat SSL – to specjalny protokół sieciowy, który odpowiada za szyfrowanie danych w Internecie. Wpływa on na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w trakcie połączenia strona-serwer. Swoim działaniem zapewnia poufność w momencie obustronnej wymiany informacji.

CMS – Prosta aplikacja online, która umożliwia proste administrowanie strony bez konieczności posiada wiedzy z zakresu programowania. Cały proces budowy strony opiera się o dodawanie, aktualizowanie i przeciąganie gotowych już elementów.

WordPress – Jest to jeden z najpopularniejszych systemów do zarządzania treścią typu CMS. Przejrzysty i intuicyjny sposób obsługi panelu, pozwala na budowanie nowoczesnych i efektywnych stron z dużym potencjałem rozbudowy.

Adres URL – Jest to znormalizowany format adresowania w Internecie. Adres URL składa się z następujących elementów : – Nazwa protokołu – http – Nazwa domeny – adrian dworak – Rozszerzenie – PL. Elementy złożone w całość dają pełny adres URL – https://adriandworak.pl/.

Pojęcia praktyczne

Copywriting – Jest to dziedzina zajmująca się przygotowywaniem, pisaniem i redagowaniem wszelkich treści, również tych umieszczanych na stronach internetowych. Usługi tego typu wyceniane są najczęściej w zależności od liczby użytych słów.

Responsywność RWD” – „z angielskiego responsive web design” co w przełożeniu na Polski oznacza responsywne projektowanie stron. Technika ta ma zapewnić prawidłowe wyświetlanie się strony internetowej na urządzeniach mobilnych typu smartphone lub tablet. Strona zaprojektowana bez uwzględnienia RWD nie dostosuje odpowiednio wielkości zdjęć, tekstów i pozostałych elementów.

Pozycjonowanie – to zbiór odpowiednich działań, które w finalnym rozrachunku prowadzą do poprawienia widoczności wybranej strony w wyszukiwarkach. Nazwa pozycjonowanie równoznaczna jest ze skrótem SEO „search engine optimisation” którego działanie można podzielić na dwa typy. Pierwszy ogranicza się do operacji wewnątrz strony, a drugi do zadań prowadzonych ze źródeł zewnętrznych.

strony internetowe słownik adres url

Slider – Jest to sekcja na stronie internetowej, w której to umieszczone elementy animowane są w formie ruchomej karuzeli. Czy to zdjęcia, opinie, czy teksty przewijane są automatycznie np. z lewej strony do prawej.

Layout – jest to cały szablon strony, który wyświetla się na urządzeniu po wpisaniu odpowiedniego adresu URL. To właśnie z pomocą layoutu ustala się rozmieszczenie wszystkich etapów na stronie w odpowiedni sposób.

FAQ – z języka angielskiego „frequently asked questions” co w tłumaczeniu na polski oznacza obszar najczęściej zadawanych pytań. W sekcji tej umieszczamy najpopularniejsze pytania i odpowiedzi na nie, tak aby uniknąć zbędnych telefonów i maili z powtarzającymi się zapytaniami.

strony internetowe słownik pojęć - faq

Aplikacja Internetowa – jest to aplikacja uruchamiana bezpośrednio z poziomu przeglądarki, która swoim interfejsem i funkcjonalnościami zapewnia konkretną usługę. W odróżnieniu od aplikacji desktopowych, muszą mieć one stałe połączenie z Internetem. Aby jak najlepiej zobrazować definicję aplikacji internetowej można powiedzieć, że jest to po prostu strona internetowa, która swoją budową zapewnia coś więcej, niż zwykłe wyświetlanie tekstów, grafik itp

Na tym kończymy nasz wpis odnośnie tematyki strony internetowe słownik pojęć. Jeżeli pominąłem jakiś ciekawą pozycję w słowniku, napisz mi na maila.