Jeżeli wiesz czym jest domena jednak wciąż zastanawiasz się jak wybrać domenę na swoją stronę Internetową w 2023 roku, możesz pominąć krótki wstęp. Jednak dla osób, dla których tematyka domen jest zupełnie obca, krótkie przypomnienie.

Domena – jest to tak naprawdę adres naszej strony, który wpisany w przeglądarkę, przekieruje osobę do konkretnej witryny. Domena składa się z nazwy, jak i rozszerzenia np. adriandworak.pl.

Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym wpisie, poświęconym najważniejszym zwrotom związanym z marketingiem w Internecie. Strony Internetowe – Słownik Pojęć

Teraz czas powrócić do najważniejszego aspektu poruszanego w tym artykule, mianowicie wybór odpowiedniej domeny. Jest to bardzo istotny etap w trakcie budowy strony Internetowej, który w przyszłości może wpłynąć na wyniki pozycjonowania firmy. Warto tutaj podkreślić, iż wykupiona domena nie podlega już późniejszym edycjom. W momencie potrzeby zmiany nazwy domeny, konieczne będzie wykupienie zupełnie nowej. Dla czytelniejszej formy wpisu, wszystkie najważniejsze zasady przedstawię w formie podpunktów.

1. Przedstaw swoją markę w domenie.

Prowadzą firmę od dłuższego czasu pod konkretną marką, zastanów się, czy nie warto by identyfikować się całej strony właśnie z istniejącą już nazwą. Dzięki temu w łatwiejszy sposób będziesz mógł przekazać swoim klientom dostęp do swojej strony. Unikniesz zbędnego budowania marki osobistej na nowo. Osoby kojarzące Cię lub Twoją firmę z konkretnym slangiem i logotypem, łatwiej przekonają się do Twojej witryny.

2. Stwórz prostą do przekazania nazwę.

Dlaczego domena powinna być prosta w wymowie? Jest to spowodowane oczywiście drogą pantoflową, przez którą osoby przekazują sobie informacje odnośnie do zaprzyjaźnionych, godnych polecenia firm. Pomyśl sam, jaka nazwa domeny będzie prostsza do zapamiętania?

– twój-fryzjer.pl

– ombre.hair16.pl

3. Ogranicz liczbę znaków do minimum.

Nazwa domeny im krótsza tym lepsza. Po pierwsze podpunkt ten nawiązuje w dużej mierze do podpunktu 3 odnośnie do prostej wymowy strony. Dodatkowo zredukowana liczba znaków pozwala na łatwiejsze zapamiętanie podanej domeny. Co więcej, wypisanie takiej domeny na wizytówkach, ulotkach czy banerach będzie czytelniejsze.

4. Unikaj liczb.

Staraj się unikać liczb w domenie, z powodu późniejszych trudności w komunikacji.

Przekazując komuś nazwę swojej domeny będziesz musiał za każdym razem zaznaczyć, czy Twoja witryna znajduje się pod adresem 4domy.pl czy też może czterydomy.pl.

5. Dobierz odpowiednie rozszerzenie strony.

W momencie wybierania i zakupu nowej witryny zostaniesz zapytany o odpowiednie rozszerzenie domeny. Z racji na kraj pochodzenia Polska, najpopularniejsze strony zakończone są najczęściej znakami. PL. Popularne okazują się również ogólnoświatowe końcówki typu. Com bądź ich połączenie. com.pl.

6. Postaraj się przekazać, zawartość strony w domenie.

Wybierając nazwę swojej domeny, warto zastanowić się, co tak naprawdę będzie znajdować się na naszej stronie. Jeżeli nie posiadasz jeszcze marki osobistej swojej firmy, warto, aby domena nakierowała odbiorców na to czym tak naprawdę się zajmujesz. Przykładowo: – fryzjerstwo.pl – fryzjer-katowice.pl – fryzura.pl W ten sposób osoba natrafiająca na Twoją stronę, wie, z jaką branżą ma do czynienia.

7. Sprawdź dostępność domeny.

Wybranie odpowiedniej domeny to nie koniec drogi, jaką trzeba pokonać, aby stała się naszą własnością. Należy sprawdzić dostępność takowej witryny. Może okazać się, że inna osoba wpadła na taki sam pomysł, jak my dużo wcześniej. Dostępność domeny można sprawdzić bezpośrednio w wyszukiwarce po wpisaniu interesującej nas nazwy. Jeżeli pod podaną domeną będzie istniała już witryna, oznaczać to będzie, że niestety ktoś nas uprzedził. Sprawdzenia można dokonać również na stronach do tego dostosowanych.

Przykładowo po wpisaniu interesującej nas nazwy na stronie ovh.pl, zostaniemy poinformowani o dostępności witryny, plus zaprezentowane nam zostaną domeny bliźniacze.

Jak wybrać domenę na swoją stronę Internetową w 2023 roku - sprawdzenie dostępności

Jak widać na powyższym zdjęciu, domena adriandworak.pl jest niedostępna i niemożliwa do wykupienia. Za do strona podpowiada nam o możliwości zakupu domen adrian.dworak z innym rozszerzeniem np. adriandworak.store lub adriandworak.org

8. Wykup domeny bliźniaczo podobne.

Działając na większą skalę, warto w momencie zakupu domeny zastanowić się nad wykupieniem domen bliźniaczo podobnych. Ograniczymy w ten sposób do minimum możliwość podkupienia domen przez osoby konkurencyjne lub takie które będą chciały budować swój biznes w oparciu o naszą nazwę.

Teraz już powinieneś wiedzieć Jak wybrać domenę na swoją stronę Internetową w 2023 roku. Sprawdź czy wybrana przez Ciebie domena jest wolna, i zacznij szukać specjalisty który pomoże Ci stworzyć stronę dla Twojej fimy.